DJAVENA - SŁOWIAŃSKI METAL PROGRESYWNY


Orlina Martinov

WOKAL

Łukasz Bernacki

Gitara Elektryczna
DJAVENA - Dominika Świerzy


Dominika Świerzy

Gitara Elektryczna

Łukasz Kasprzak

Gitara Basowa
DJAVENA - Bartek Bernacki


Bartek Bernacki

Instrumenty Perkusyjne
Zespół zawiązał się pewnej wietrznej ciepłej jesiennej październikowej nocy 2017 roku w Częstochowie. Koncepcja twórcza grupy zrodziła się z dłuższej mrocznej muzycznej współpracy gitarzystów Łukasza Bernackiego i Dominiki Świerzy z wokalistką Orliną Martinov w poprzednich projektach metalowych. W niedługim czasie skład kapeli zasilili kolejno wyjątkowi i niebanalni muzycy z dużą dozą artystycznej fantazji wnosząc do projektu powiew świeżości: Bartek Bernacki (perkusja), Robert Gonera (bas) i Nadar Vlkan (klawisze). Wspólna pasja do poszukiwania niestandardowych rozwiązań kompozycyjnych, aranżacyjnych oraz fascynacja rodzimą słowiańską kulturą połączyły się w niezwykłą mieszankę progresywnego brzmienia i ducha prasłowiańskich przodków.

Prace nad materiałem muzycznym ruszyły pełną parą od stycznia 2018 roku, który straszył mrozem i siał śniegiem, aby zwieńczyć się w postaci pierwszego wspólnego krążka EP z tekstami w języku prasłowiańskim, zarejestrowanego w studiu Nona-Art pod czujnym okiem mistrza rzemiosła Kordiana Nowickiego, na którym znalazły się utwory: Kagda, Perunu Slava!, Velesov Glas, Rovnodenica, Srdce v Ogni oraz Trojoka Vrana.

Upalny i deszczowy przełom pór roku przyniósł przesilenie letnie także w kapeli. W czerwcu 2018 roku zespół opuścił Robert, jednak niebawem wraz z ostatnimi dniami sierpniowych pokosów, gdy już wiatr nosił na swych barkach babie lato, jego miejsce na gitarze basowej zajął Łukasz Kasprzak, z udziałem którego powstały nagrania studyjne utworów. Kończąc prace nad materiałem w studiu, zespół w pierwszych dniach listopadowych wieczorów rozpoczął pracę nad nowymi utworami, przygotowując się do koncertowania.

DJAVENA to zespół tworzący muzykę z pogranicza metalu progresywnego z elementami słowiańskich inspiracji. Teksty pisanie są w języku prasłowiańskim rekonstruowanym na potrzeby projektu (opartym na języku starocerkiewnym oraz elementach gramatyki historyczno-porównawczej). DJAVENA łączy współczesne ciężkie brzmienia ze słowiańską duszą z przełomu V i VI wieku nowej ery.

Zakładamy, że tak Słowianie graliby metal, gdyby go znali.

Słowo DJAVENA może się zapewne kojarzyć z „diabelską weną”, jego źródłosłów znajduje się w sanskrycie – prajęzyku indoeuropejskim. Nazwa pochodzi z tego samego korzenia co słowa dajwa (boski los/fatum/przeznaczenie) dewa/dewi  (bóstwo), diwja/diwjatwa (bóstwo, cud), wena (tęsknota), wani (słowo, mowa, głos). DJAVENA oznacza więc „głos bogów”.

DJAVENA chce pokazać świat dawnych Słowian wchodząc w ich prastarą duchowość, świat, prawa i wartości. Słowianie prawdopodobnie wierzyli w jedno bóstwo solarne (nazywane na przykład Swarożycem), zaś pozostali bogowie byli inkarnacjami życia na ziemi – tak jak ludzie, istotami co prawda nieśmiertelnymi, ale także niesamodzielnymi. Świat dawnych Słowian przepełniało także wiele innych duchów, duszków i zjaw odpowiedzialnych za poszczególne sfery życia codziennego. Cały prasłowiański świat był życiem w symbiozie, nie istniał w nim podział na absolutne dobro i zło. W twórczości DJAVENY pojawiają się wszelkie bóstwa i duchy słowiańskie oraz stworzenia mityczne, obrzędy, wydarzenia i elementy świętej natury. W logo zespołu znajduje się symbol Welesa – boga zaświatów słowiańskich – Nawii i Wyraju, opiekuna lasów, zwierząt, polowań, trzody, życia doczesnego, cielesności, nazywanego często pasterzem. Centralnej postaci całego projektu.

Koncepcja całego projektu opiera się na promowaniu poprzez muzykę tajemniczej kultury i filozofii życia plemion prasłowiańskich. Zespół pragnie przybliżyć swoim słuchaczom  dawny język wspólny wszystkim Słowianom, przypomnieć, że wszyscy mamy te same korzenie, podobne tradycje oraz że jesteśmy największą i najbardziej mistyczną grupą etniczną zamieszkującą dzisiejszą Europę.

Współpraca:

DJAVENA - Dorota Dakszewicz - Współpraca

Dorota Dakszewicz

nasza trenerka wokalna, dzielnie znosi nawet najdziwniejsze pomysły aranżacyjne i wspiera nas zawsze dobrą fachową radą. Wieloletni kierownik muzyczny, pedagog i korepetytor wokalny śląskich teatrów muzycznych, specjalistka emisji głosu z gatunków rock, metal w tym technik wokalu ekstremalnego oraz śpiewu klasycznego i rozrywkowego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wokalistka, pianistka i kompozytorka.

DJAVENA - Katarzyna Pyrek - Współpraca

Kasia Pyrek

Dzielnie obszywa naszą kapelę, przyjmuje na swoje barki najdziwniejsze projekty i pomysły oraz wszelkie ich poprawki. Krawcowa - marzenie, z wielkim doświadczeniem w projektowaniu i szyciu różnorakich strojów scenicznych dla aktorów, wokalistów i tancerzy, z kawałka materiału potrafi wyczarować najbardziej niesamowitą bajkę.

DJAVENA - Robert Gonera - Współpraca

Robert Gonera

Realizator dźwięku z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, multiinstrumentalista. Współpracuje z czołówką francuskiej i polskiej sceny alternatywnej. Nasz muzyczny przyjaciel i doradca we wszelkich sprawach dotyczących sprzętu, brzmienia, nagłośnienia i innych kwestii technicznych.

DJAVENA - ByFrailita - Współpraca

By Frailita

Malarka, projektantka, grafik i rysownik. Maluje z potrzeby serca. Autorka okładki naszego krążka „Djavena” oraz designu strony, którą właśnie odwiedzasz. Artystka o nieprzeciętnej wyobraźni, tworzy projekty digitalne, na tkaninach oraz tradycyjne rysunki i obrazy.

Paweł (Pawulon) Mielczarek

Paweł (PAWULON) Mielczarek

Przede wszystkim fan muzyki, która przenosi go w inny wymiar i pozwala zapomnieć o tym co tu i teraz. Muzykę odbiera nie tylko narządem słuchu, ale pochłania ją każdym milimetrem swego ciała. Prezenter radiowy, menadżer muzyczny, wielbiciel klasycznego sprzętu Hi-Fi. Swoją muzyczną pasją dzieli się i zaraża innych. Miłośnik youngtimera marki Chrysler PT Cruiser i opętańczy grzybiarz. Prowadzący audycję Antidotum Rock'N'Rollowe w radiu Prorock.

Music Wolves

Music Wolves

Portal muzyczny zajmujący się promocją zespołów sceny rock/metal. W miejscu tym znaleźć można rzetelne relacje z imprez muzycznych, recenzje płyt i nie tylko. Grupa profesjonalistów trzymających swą metalową wilczą łapę na pulsie, żeby opowiadać co w ostrych klimatach piszczy.

Nadar Vlkan - klawisze

Niespokojny duch, słowiański wołchw, bez duszy i bez przeszłości. Człowiek o wilczym sercu, poszukiwacz prawdy, który nie rzuca słów na wiatr. Fachowiec w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości – programowania stron www, szeroko pojętej technologii informatycznej, różnorodnych wizualizacji i projektów graficznych oraz audio-wizualnych. Jego pasją jest praca studyjna i sound design – nagrania, realizacja i postprodukcja dźwięku (od jingli, przez obróbkę dźwięku do audycji radiowych po pełną produkcję utworów muzycznych). Fascynuje go dziedzina PR i marketing, imagistyka społeczna oraz kreacja wizerunku podmiotów i eventów.